budownictwo

Projekt małego domu z keramzytu

Realizacja domu Abakon

Inwestycja w budowę domu może mieć dwojakie przeznaczenie: jedni budują z myślą o zamieszkaniu, inni chcą ulokować kapitał, a być może też osiągać dochód z wynajmu. W obydwu sytuacjach do rozważenia może być dom o stosunkowo niewielkiej powierzchni użytkowej, zbliżonej do mieszkania, zbudowany w technologii energooszczędnej na podstawie gotowego projektu i z prefabrykatów. Można w ten sposób stać się posiadaczem nowoczesnego i niedrogiego w utrzymaniu domu za naprawdę nieduże pieniądze. Dom za około 135-150 tysięcy złotych? Tak, to możliwe.

Zalety domów z keramzytu

Zastosowanie prefabrykatów ma wiele zalet, w tym i tę, że czas budowy skraca się do zaledwie kilku miesięcy. Gotowe ściany stawia się szybciej, a dzięki zastosowaniu keramzytu nie trzeba ich tynkować i czekać miesiącami, aż tynki kompletnie wyschną. Ściany keramzytowe są tak gładkie, że można je od wewnątrz malować lub tapetować bez tynkowania.

Budynki ze ścianami keramzytowymi to domy tanie w budowie. Oprócz oszczędności na czasie i  robociźnie inwestor nie musi też płacić za rozmaite materiały dodatkowe, niezbędne w budownictwie tradycyjnym, ani za kolejne ekipy podwykonawców. Domy z keramzytu są przy tym energooszczędne dzięki własnościom termoizolacyjnym surowca. Niezależnie od tego, czy inwestor wybierze ogrzewanie elektryczne, gazowe, podłogowe czy c.o., będzie każdej jesieni i zimy oszczędzał na jego kosztach: szczelne, dobrze zaizolowane domy zużywają mniej energii cieplnej.

Projekt – gotowy lub indywidualny

Oszczędności można też uzyskać, korzystając z gotowych projektów. Jest ich wiele, a każdy z nich można dopasować do indywidualnych wymagań i oczekiwań. Są wśród nich projekty małych domków o powierzchni niespełna 60 m2, średnich, jak i dużych, trzykrotnie większych. Spółka Abakon zwraca zresztą także koszty wykonania indywidualnych projektów, jeśli zostanie jej zlecona budowa domu. Projekt indywidualny obejmuje uproszczone rzuty kondygnacji, koncepcyjne rysunki elewacji, kolorystykę budynku oraz wizualizację 3D. Koszt projektu do pozwolenia na budowę zawarty jest w cenie samej budowy.

Kilka słów o keramzycie

Nazwa „keramzyt” pochodzi z języka greckiego, w którym keramos oznacza glinę garncarską. Wynaleziono go – jak wiele technologii – przypadkiem. Był rok 1913. Pewien amerykański palacz zasnął w cegielni, a gdy się obudził, znalazł w przegrzanym, uszkodzonym piecu zamiast cegieł zdumiewająco lekką, a zarazem twardą masę. Właściciel firmy postanowił opatentować wypalanie tak lekkiego, a solidnego kruszywa.

Keramzyt jest więc materiałem ceramicznym i stanowi ok. 75% objętości ściany. Reszta to piasek (15%) i cement (10%). Małe kuleczki gliny wypalane w specjalnych piecach dają materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, który izoluje również od hałasu. Dom z keramzytu przypomina klimatem dom ze zwykłej, glinianej cegły. Jest też równie solidny: z keramzytu można wznosić również budynki wielokondygnacyjne. Tam, gdzie nie jest możliwe dowiezienie gotowych ścian, można budować z keramzytowych bloczków.

Prefabrykowana ściana zewnętrzna z keramzytu ma 15 cm grubości, a wewnętrzna 10 cm. Jej trwałość szacowana jest na 200-300 lat, a producent udziela 50-letniej gwarancji. Ściany takie są odporne na wilgoć, grzyby, pleśń, kwasy oraz procesy gnilne.