Internet

Pozyskiwanie linków coraz trudniejsze. Co robić?

A Ty linkujesz do cudzych stron?

pozyskiwanie linków

Pozyskiwanie linków przychodzących, czyli tzw. backlinks, staje się coraz trudniejsze, a link building oparty na naprawdę naturalnie pozyskanych odnośnikach to już zadanie graniczące z cudem. Jeśli chodzi o linki, jesteśmy po prostu skąpi niczym minister finansów na przednówku. Jeżeli już decydujemy się podać adres cudzej strony, to koniecznie z atrybutem nofollow, żeby mu, broń Boże, nie pomóc.

Bezmiar głupich rad, jak pozyskiwać linki

Kto chce, by do jego strony prowadziło jak najwięcej odnośników, szuka rozpaczliwie w Google porad odnośnie ich zdobywania. I znajduje. Problem tylko w tym, że najczęściej są to porady kompletnie bezwartościowe. Są i bardziej sensowne, ale – delikatnie mówiąc – nie dla wszystkich. Na przykład rada „publikuj artykuły eksperckie” jest sama w sobie niezła, ale tylko dla prawdziwych ekspertów. Właściciel hurtowni majtek nie wystąpi na konferencji branżowej, nie stworzy też chyba tekstu o najnowszych trendach w kąpielówkach dla kastratów, a gdyby nawet stworzył, to internetu nim nie podbije. Należy też wątpić, że będzie rozsyłał informacje do prasy…

Pozyskiwanie linków na forach internetowych

Do niedawna był to dobry sposób: linki można było umieszczać w treści wypowiedzi lub w sygnaturce. Odkąd jednak pozycjonerzy odkryli ten potencjał i zaczęli masowo uprawiać link building na forach, ich administratorzy albo zmienili skrypty tak, by wszystkie linki były nofollow, albo wprowadzili regulaminy zabraniające publikowania odnośników w ogóle. Fora bez opieki zostały kompletnie zaspamowane, a pozycjonerzy zaczęli zakładać własne, będące de facto farmami linków.

Katalogowanie stron internetowych

To również metoda dobra jeszcze kilka lat temu, ale nie dziś. Katalogi straciły na wartości, mocno trzyma się już tylko kilka, ale nie ma żadnej pewności, czy zasilanie ich pieniędzmi i umieszczanie tam linków z opisami cokolwiek jeszcze daje.

Google trafnie odgaduje, że katalog to takie miejsce, w którym swój link może dodać każdy, a zatem nie będzie to link naprawdę wartościowy. Wyszukiwarka stara się utrudniać celowe pozycjonowanie. Linki pozyskiwane z premedytacją są dla niej czymś nagannym, toteż tropi i karze pozyskiwanie linków.

Teksty sponsorowane trzymają się mocno

Niezmiennie skuteczne pozostają jak na razie teksty sponsorowane. Można je za odpowiednią opłatą umieszczać zarówno w poczytnych serwisach, jak i w witrynach zapleczowych, przeznaczonych właśnie do pozycjonowania stron. Link do strony z atrybutem dofollow, umieszczony w treści profesjonalnie napisanego tekstu, kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Na szczęście nie brak miejsc, w których dobrą jakość można uzyskać za naprawdę niewielkie pieniądze. Jednym z nich jest serwis https://twoj-copywriter.pl, w którym można zamawiać teksty wraz z publikacją lub wyłącznie napisanie artykułów sponsorowanych.

Własne zaplecze jako sposób na pozyskiwanie linków

Można też zdać się na samoobsługę i stworzyć własne zaplecze, a więc miejsca, w którym da się umieszczać wartościowe linki do swoich stron. Jest to jednak dość kosztowne: trzeba przejąć wartościowe, a wygasające domeny, opłacić dla nich hosting oraz pozyskać treść, bo same artykuły sponsorowane zaplecza przecież nie wypełnią.

Wiele wskazuje na to, że z czasem zdobywanie linków SEO będzie jeszcze trudniejsze i droższe.