Zdrowie

10 rzeczy, których nie wiesz o AIDS

W 2016 roku co 31,5 sekundy następował zgon w wyniku AIDS

AIDS

1 grudnia przypada światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji berlińska firma ImmunoLogik zestawiła 10 istotnych faktów, które za pomocą liczb wyrażają prawdę o rozpowszechnianiu się, skutkach i implikacjach ekonomicznych tzw. zespołu nabytego niedoboru odporności.

W ubiegłych latach temat AIDS nie był już uznawany przez opinię publiczną za szczególnie ważny, trafiał coraz bardziej na dalszy plan. Choroba ta pozostaje jednak nadal nieuleczalna, jej konsekwencje dotykają ludzi na całym świecie, jak wykazują poniższe dane. Dlatego tak ważne jest, by wciąż z uporem pokazywać ogromne ryzyko wiążące się z zakażeniem AIDS, twierdzi dyrektor ImmunoLogik, Christian Setz.

HIV i AIDS w liczbach

0,5% ludności świata: na całym świecie żyje 36,7 mln ludzi zarażonych wirusem HIV lub bezpośrednio chorych na AIDS, 2,1 mln spośród nich to dzieci w wieku do 15 lat. Zdecydowanie więcej zarażonych HIV żyje w krajach rozwijających się niż w uprzemysłowionych. 60% wszystkich zakażonych żyje w Afryce, w części kontynentu poniżej Sahary.

Suazi: to niewielkie państewko afrykańskie charakteryzuje się największym odsetkiem zarażonych i chorych: mowa o 27,2% ludności, czyli ok. 220 tysiącach osób. Niewiele lepiej jest w Lesotho (25%, czyli 330 000 osób).

Co 17,5 sekundy w 2016 roku dochodziło do kolejnego zakażenia HIV.

Co 31,5 sekundy w 2016 roku następował zgon w wyniku zachorowania na AIDS.

5 czerwca 1981 roku w raporcie Center for Disease Control and Prevention (CDC) wspomniano o HIV jako przyczynie fali zgonów w Los Angeles.

76 milionów 100 tys. osób zaraziło się HIV od wybuchu pandemii, czyli od początku lat 80.

19,5 mln osób bierze leki antyretrowirusowe. Koszty leczenia jednej osoby w Niemczech wynoszą rocznie ok. 20 tys. euro. Z danych United Nations Development Programme (UNDP) wynika, że koszty leczenia zarażonych HIV w Gwinei Równikowej, na Haiti, w Mali, południowym Sudanie, Zambii i Zimbabwe spadły w 2015 roku do 100 dolarów na osobę. To zaledwie jeden procent kosztów z roku 2000, kiedy leczenie jednej osoby w Afryce kosztowało 10 tysięcy dolarów.

80 procent rynku leków przeciwko AIDS przypada na Stany Zjednoczone i Europę, chociaż żyje tam zaledwie 2,1 mln spośród 36,7 mln zakażonych HIV. Wartość tego rynku szacowana jest na 24,3 mld dolarów.

HIV traktowany jest jako coś jednolitego, tymczasem istnieją dwa szczepy: HIV-1 i HIV-2. Groźniejszy z nich jest ten pierwszy, który prawdopodobnie przeszedł na człowieka od szympansa.

Gen wirusa HIV mutuje milion razy szybciej niż gen człowieka i właśnie dlatego tak trudne jest stworzenie skutecznych leków antyretrowirusowych. Jest to najszybsza znana mutacja na świecie.